Chleb z mąki żytniej i pełnoziarnistej
Najbardziej naturalnym, a przy tym najprostszym i najmniej bolesnym rozwiązaniem jest zastąpienie białego pieczywa chlebem z mąki żytniej i pełnoziarnistej. Jest on znacznie zdrowszy, zawiera w sobie węglowodany złożone, dzięki czemu ma znacznie niższy indeks glikemiczny niż produkty wytwarzane z białej mąki. Jednocześnie, chleb z ciemnej mąki zapewnia uczucie sytości przez dłuższy zdecydowanie dłuższy czas. Warto również dodać, że jego dostępność jest powszechna, co stanowi dodatkową zaletę.
Chleb z samych ziaren
Zdajemy sobie sprawę, że zastąpienie białego pieczywa chlebem z mąki żytniej i pełnoziarnistej nie stanowi rozwiązania problemu dla części osób, które bardziej restrykcyjnie muszą unikać węglowodanów lub glutenu. W takim przypadku produktem godnym polecenia jest chleb z samych ziaren. Jego domowe przygotowanie nie nastręcza wielu problemów, chleb ten jest coraz częściej dostępny w piekarniach i supermarketach, a co najważniejsze – jest wyjątkowo smaczny i sycący!.
Warzywa i inne przekąski
Jak wskazaliśmy powyżej, problemy z wyeliminowaniem lub ograniczeniem pieczywa związane są w dużej mierze z… przyzwyczajeniami. Odzwyczajając organizm od tego rytuału, warto zastąpić chleb warzywami takimi jak sałata, papryka, czy też ogórek. Kanapki w postaci ruloników możemy przygotować używając papieru ryżowego albo biszkoptu, na przykład na bazie szpinaku. Tradycyjne przekąski z białej mąki uda się również zastąpić ciastem z kalafiora lub brokułu, a nawet pasztetem warzywnym. Zachęcamy również, by wypróbować wypieki z mąki z ciecierzycy, gryczanej i kokosowej. Na pewno przypadną Wam one do gustu!