1. „COMFORT FOOD” – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Proponują one smaki i aromaty „z tamtych lat”, do których – ze względu na miłe wspomnienia – mamy szczególny sentyment. Jak łatwo się zatem domyślić, katalog „comfort food” będzie bardzo różnorodny i nie dość, że inny dla każdego kraju, to na dodatek także inny dla każdego z nas. Mimo wszystko, jest sporo potraw od pokoleń uświetniających polską kuchnię, które z pewnością u wielu osób wywołują uśmiech na twarzy, przypominając o smakołykach, przygotowywanych w rodzinnym domu – czy to na co dzień, czy to podczas specjalnych uroczystości. Co zatem można do nich zaliczyć? Podpowiadamy poniżej.
2. „COMFORT FOOD” PO POLSKU
Podkreślić należy, że etykietą „comfort food” opatrzone mogą być nie tylko dania wytrawne, ale również desery. W przypadku rodzimej kuchni, wymienić należy tu zatem: bigos, kapuśniak, zupę pomidorową, żurek, zupę ogórkową, rosół, ziemniaki z kotletem schabowym, ziemniaki z mizerią, kopytka, pierogi, placki ziemniaczane, szarlotkę, sernik, budyń waniliowy, a nawet kakao oraz gorącą czekoladę. Jak jednak zaznaczyliśmy we wstępie – to, co uznajemy za „comfort food” jest w znacznym stopniu sprawą indywidualną, poniekąd zależną też od gustu i upodobań kulinarnych. Dla przykładu – smażony makaron z jajkiem może być dla niektórych wyraźnym wspomnieniem z czasów dzieciństwa, inni mogą w ogóle tej potrawy nie kojarzyć.
3. TROCHĘ PRZYPRAW
Bardzo ważną rolę w przywoływaniu smaków dzieciństwa odgrywają przyprawy, dlatego koniecznie trzeba wspomnieć o tych najbardziej charakterystycznych. Bez wątpienia zaliczyć należy do nich majeranek, dodawany do wielu dań, określanych jako „comfort food”. Oprócz majeranku, będzie to również lubczyk, a także liść laurowy, koperek oraz ziele angielskie i czosnek. Interesujące jest natomiast to, że czosnek wymieniany jest nie tylko przy okazji potraw słonych, ale także tych słodkich – takich, jak między innymi mleko z miodem i czosnkiem właśnie. A skoro jesteśmy przy słodkościach, nie można zapomnieć o cynamonie, nadającym niesamowitego aromatu pieczonym jabłkom i wielu domowym ciastom.
To jednak nie wszystko: niekiedy do listy „comfort food” dopisuje się też… tak zwane „fast foody”, na przykład frytki, hot dogi, czy zapiekanki. Wszystko to natomiast daje prosty sygnał: tego typu jedzenie z pewnością nie jest dietetyczne, choć istnieje sporo sposobów na to, by skutecznie je odchudzić, nie tracąc walorów smakowych. Niedługo wymienimy więc kilka pomocnych patentów i wskazówek, podając przy okazji przepisy, które z pewnością Was zainteresują – aby zaproszeni na przyjęcie goście nie wyszli do domów… z wyrzutami sumienia.