Tiramisu. Ten smak Cię pochłonie!

Tiramisu. Ten smak Cię pochłonie!

Kto z nas nie zna tiramisu? To jeden z najbardziej lubianych, najbardziej popularnych i przepysznych, włoskich deserów. Co ciekawe, przypisanie sobie autorstwa tego deseru, doprowadziło do rywalizacji między trzema regionami – Veneto, Toskanią i Piemontem.

Początki tiramisu

Najprawdopodobniej, tiramisu powstało w XVIII wieku w toskańskiej Sienie. To tam, zatrzymał się ówczesny książę Toskanii – Cosimo de Medici. Aby oddać hołd księciu, lokali cukiernicy stworzyli deser, którego celem było odzwierciedlenie osobowości księcia. Przygotowanie deseru opierało się na składnikach wysokiej jakości, ale bardo smacznych i prostych. Wielki książę tak zasmakował w tiramisu, że pozwolił wpisać go na oficjalną listę deserów. Intelektualiści i artyści, rozpowszechnili tiramisu na resztę Włoch.

Legenda głosi natomiast, że tiramisu było ulubionym deserem bogatego mieszczaństwa, a w tych kręgach uważano go za afrodyzjak. Stąd właśnie jego nazwa. Co ciekawe, w regionie Veneto legenda na temat początków tiramisu jest zupełnie inna. Mówi ona, że deser ten został wynaleziony w restauracji „El Toula” w Treviso, która to znajdowała się w pobliżu domu publicznego.

Co wchodzi w skład tiramisu?

Tiramisu jest deserem składającym się z dwóch warstw biszkoptów, które są nasączone mocną kawą. Nakłada się na nie warstwę kremu z serka mascarpone, a całość posypuje czekoladą lub kakao. Deser ten dobrze jest podawać silnie schłodzony, doskonale komponuje się z kawą espresso!

Przepisów na tiramisu jest bardzo wiele. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać również np. tort tiramisu, który smakuje obłędnie.

fotolia.com, 96432882 | Autor: yuliiaholovchenko
fotolia.com, 96432882 | Autor: yuliiaholovchenko

Przygotowanie

Do przygotowanie tiramisu potrzebujemy:

  • serka mascarpone (ilość według danego przepisu)
  • jajek
  • podłużnych biszkoptów
  • drobnego cukru do wypieków
  • świeżo zaparzonej, wystudzonej mocnej kawy
  • kakao do oprószenia
  • likieru Amaretto

Wszystkie składniki muszą być schłodzone!

Żółtka i cukier należy utrzeć w misie miksera na jednolitą, kremową i jasną masę. Następnie dodajemy mascarpone w kilku turach, ucierając do połączenia. Wlewamy kieliszek likieru i dalej miksujemy.

W drugim naczyniu należy utrzeć na sztywno pianę z białek, a następnie delikatnie połączyć ją z masą serową. Kawę zaparzyć i przestudzić.

Biszkopty wykładamy na blachę, do formy albo pucharków, kawę wylewamy łyżką na biszkopty, aby nią nasiąkły. Na biszkopty kładziemy połowę warstwy sera. Na ser ponownie kładziemy biszkopty i te musimy również nasączyć kawą. Nakładamy drugą warstwę sera i wyrównujemy. Na koniec wstawiamy do lodówki na całą noc. Prze podaniem należy oprószyć ciasto kakao. Gotowe!

+ Brak komentarzy

Dodaj