Tarta – francuski przysmak

Tarta – francuski przysmak

Zapachu smakowitej, świeżo upieczonej tarty z owocami nie da się porównać z niczym innym! Nic dziwnego, ponieważ tartę można przygotowywać na naprawdę wiele sposobów, delektując się nią praktycznie codziennie. Polubią ją zarówno miłośnicy słodyczy gdy przygotujemy ją na słodko, a także tradycjonaliści, którzy lubią tartę „konkretną” ze szpinakiem czy też łososiem.
 

Nouvelle cuisine i haute cuisine 

Kuchnia francuska, wywierała duży wpływ na kuchnie zachodniej Europy. Mówiąc kuchnia francuska, najczęściej mamy na myśli ślimaki, żabie udka i bagietki w towarzystwie dojrzałego sera oraz pasującego do danej potrawy wina. W rzeczywistości jednak, kuchnia francuska jest o wiele bardziej urozmaicona. Podobnie jak w kuchni włoskiej czy hiszpańskiej, tak i we Francji możemy zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi, „kulinarnymi” regionami.

Omawiając kuchnię francuską, należy wspomnieć również o haute cuisine – kuchni wysokiej, a także nouvelle cuisine – kuchni nowej. Kuchnia nowa zrodziła się w opozycji do kuchni wysokiej. W wysokiej kuchni dominowały dania drogie i tradycyjne, przygotowywane przez znanych kucharzy, natomiast w kuchni nowej  znajdziemy lekkie, zdrowe i krótko przyrządzane dania.

Jak jedzą Francuzi? Mieszkańcy Francji uważają, że każdy posiłek powinien zakończyć się kawałkiem sera, dlatego też ani Francuzi ani turyści, przybywający do tego pięknego kraju, nie będą mieli problemu ze znalezieniem kawałka sera, ponieważ Francja słynie z wielu jego gatunków, które można zjeść praktycznie na każdym kroku. Co ciekawe, do posiłków zawsze pija się wodę, ale nie taką z butelki tylko prosto z kranu. Równie popularne do obiadu jest wino, które coraz częściej zostaje zastąpione piwem. Na deser najczęściej jada się tartę jabłkową czy też kremy brûlée.
 

Tarta ze szpinakiem i suszonymi pomidorami - Weranda Catering
Tarta ze szpinakiem i suszonymi pomidorami – Weranda Catering

Sekret udanej tarty

Tarta to wypiek składający się z kruchego i niezwykle smacznego drożdżowego lub francuskiego ciasta i nadzienia. W kwestii nadzienia panuje naprawdę duża dowolność, co pozwala przygotowywać tartę na mnóstwo sposobów, zarówno w wersji na słodko, jak i słono. Nadzienie słodkie to najczęściej owoce w różnej postaci w towarzystwie pysznego kremu, a tarta wytrawna wypełniona zostaje grzybami, łososiem, twarogiem czy warzywami, co też czyni tartę jedną z popularniejszych potraw francuskiej kuchni.

Jeżeli Twoja lodówka nie jest wypełniona po brzegi a Ty zastanawiasz się, co przyrządzić na obiad lub niespodziewaną wizytę gości, do tarty możesz wykorzystać większość rzeczy, które aktualnie masz w lodówce.

Przyrządzenie tarty jest bardzo proste. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie ciasto (francuskie lub drożdżowe, w zależności od preferencji i przepisu). Następnie gdy ciasto jest gotowe i odstało już trochę w lodówce, przygotowujemy specjalną formę do pieczenia tart. Taka forma jest specyficzna i bardzo charakterystyczna, ponieważ jest okrągła, niska i ma pofałdowane brzegi.

Co ciekawe, istnieją aż trzy metody pieczenia tarty. Można ją piec równocześnie z wyłożonym już nadzieniem. Druga metoda to pieczenie najpierw samego ciasta, które następnie napełnia się nadzieniem, albo piec samo ciasto z wyłożoną suchą fasolą (dzięki niej ciasto się nie podniesie), a nadzienie wykłada się dopiero pod koniec pieczenia.

Idealna tarta to tarta z kruchym ciastem, przepełniona delikatnością i wybornym nadzieniem. Jeżeli lubicie tarty słodkie, wypróbujcie np. na tartę z truskawkami lub jabłkami i płatkami migdałowymi. Jeżeli chcecie podać tartę na obiad, możecie przygotować np. tartę ze szpinakiem i łososiem, czy też krewetkami lub grzybową z nadzieniem. We Francji najpopularniejszymi tartami są Tarta Tatin, Bourdaloue i Tropézienne, cytrynowa, truskawkowa, z rabarbarem oraz tradycyjna, warzywna.

+ Brak komentarzy

Dodaj