Szaszłyki – na grilla i nie tylko

Szaszłyki – na grilla i nie tylko

Szaszłyk bardzo często traktowany jest jako forma dania grillowego, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzić je w domu, na obiad. Jest to doskonały, smaczny, a przy tym prosty sposób na niecodzienny i atrakcyjny wizualnie posiłek, do którego potrzebować będziemy wyłącznie patelni.

Jak to było z szaszłykami?

Trudno stwierdzić, jaka jest historia szaszłyka, ponieważ istnieje na ten temat wiele opinii. Jedną z najbardziej popularnych jest ta, mówiąca o Tatarach krymskich, którzy przez wzgląd na konieczność nieustannego przemieszczania się oraz małą ilość czasu na gotowanie, nabijali kawałki mięsa na szable, a następnie opiekali je nad ogniem. To właśnie z tatarskiej kultury wywodzi się słowo, jakim jest „szaszłyk”. Oznacza ono coś, co znajduje się na rożnie. Oczywiście współcześnie, do ich przyrządzania, używa się przede wszystkim drewnianych lub też metalowych szpikulców, a nabijane mięso jest uprzednio zamarynowane oraz odpowiednio przyprawione.

Odpowiednie przygotowanie

Przepisów na szaszłyki jest naprawdę wiele, a wszystko to zależy od gustu oraz preferencji danej osoby. Nie jest prawdą, że jest to danie wyłącznie mięsne, ponieważ współcześnie znaleźć można wiele ciekawych, wegetariańskich przepisów, które bazują na wykorzystywaniu warzyw.

Warto również wiedzieć, że kluczem do sukcesu w tworzeniu szaszłyków idealnych jest przede wszystkim doskonała marynata, soczyste i świeże składniki, jak i sam sposób grillowania, czy też smażenia. W praktyce oznacza to, że szaszłyk nie może znajdować się bezpośrednio nad ogniem. Należy go delikatnie przypiekać w taki sposób, by obecne wewnątrz mięsa soki, zostały otoczone delikatną, złotą skorupką.

fotolia.com, 207624129 | Autor: nadianb
fotolia.com, 207624129 | Autor: nadianb

Szaszłyk mięsny

Co równie istotne, do ich przygotowania nie należy wykorzystywać mięsa mrożonego, które może negatywnie wpłynąć na smak dania. Ważną kwestią jest także wybór nieco bardziej tłustych kawałków mięsa. Natomiast w przypadku mięsa chudego, dobrym pomysłem okaże się wzbogacenie go marynatą na bazie oleju, dzięki czemu zachowa ono swoją soczystość.

Szaszłyk wegetariański

Szaszłyki dedykowane są także wegetarianom. Dziś internet obfituje w przepisy z wykorzystaniem warzyw, takich jak cukinia, papryka, cebula, kabaczek, czy też brukselka, dzięki czemu każda osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Szaszłyki te nie tylko doskonale smakują, ale i prezentują się zachwycająco, a wszystko to dzięki różnorodnym barwom warzyw. Niewątpliwym atutem szaszłyków warzywnych jest szybkość oraz łatwość przyrządzania. Wystarczy bowiem pokroić w kostkę warzywa, zamarynować je, lub też przyprawić, a następnie zostawić na mniej więcej godzinę w lodówce. Warto tu podkreślić, że szaszłyki tego typu można piec bez tłuszczu, co jest szczególnie istotne w przypadku osób dbających o swoją sylwetkę. Można je spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

+ Brak komentarzy

Dodaj