Słownik cateringowych pojęć

Słownik cateringowych pojęć

Każdy, kto zajmuje się cateringiem i gastronomicznym zaopatrzeniem najróżniejszych eventów, powinien znać podstawowe pojęcia, które obowiązują w kulinarnym świecie.

Powyższe twierdzenie, choć kategoryczne, jest zdecydowanie prawdziwe. Po pierwsze: dzięki temu łatwo jest zbudować wizerunek specjalisty, a także nienachalnie pokazać profesjonalne przygotowanie. Po drugie: wskazuje to również na niewątpliwą erudycję, przez co łatwiej jest zyskać szacunek i wyrobić sobie dobrą opinię zarówno w gronie przedstawicieli branży, jak i wśród obsługiwanych klientów. Po trzecie: znajomość konkretnych, powszechnie stosowanych terminów, pozwala funkcjonować na arenie międzynarodowej i umożliwia obsługę zagranicznych imprez. Warto więc przybliżyć kilka haseł, których nie wypada nie kojarzyć.

1. Julienne

Spokojnie, nie trzeba się martwić – nie jest to imię legendarnej szefowej kuchni, o której wcześniej nie mieliście pojęcia. Tak naprawdę, pochodzenie tego słowa nie jest znane – wiadomo jednak, że wywodzi się z języka francuskiego i oznacza charakterystyczny sposób krojenia warzyw. Technika ta polega na krojeniu produktów (najczęściej ziemniaków, pora, marchwi i selera) w długie, cienkie paski, które swoim kształtem przypominają słupki. Metoda krojenia w stylu julienne jest popularna nie tylko w Europie – dużym powodzeniem cieszy się również w Chinach.

2. Mise en place

Określenie „Mise en place” również pochodzi z języka francuskiego i wolnym tłumaczeniu oznacza „Wszystko na swoim miejscu”. W wielu restauracjach mianem tym określa się przygotowanie kuchni do serwisu, które obejmuje takie procedury, jak sprawdzenie kuchennego sprzętu (zweryfikowanie jego czystości i poziomu wyeksploatowania), aby ocenić, czy jest zdatny do użycia, a także uruchomienie pieca, włączenie palników oraz wstępną obróbkę składników, potrzebnych do przygotowania planowanych potraw.

3. Coulis

Kolejny termin, który wywodzi się z języka francuskiego – oznacza specyficzny, choć niezwykle popularny rodzaj sosu, uzyskiwanego z przetartych owoców i/lub warzyw. Można go podawać w różnych wariantach, na przykład na słodko lub słono, czasem stosuje się też rozwiązania mieszane.

4. Macedoine

I jeszcze jedna metoda krojenia, która znalazła się w dzisiejszym słowniku – nikogo nie powinien dziwić też fakt, że etymologia tej nazwy ma swoje źródło w języku francuskim. Macedoine to sposób krojenia warzyw w grubą kostkę, często stosowany podczas przygotowywania sałatek, a także najróżniejszych zup.

5. Bemar

We Francji bain marie oznacza kąpiel wodną – stąd też wzięła się nazwa bemar, którą opatrzono urządzenia, mające za zadanie utrzymać potrawy w ciepłej temperaturze. Rozwiązanie to często stosowane jest w punktach gastronomicznych, serwujących potrawy w ramach tak zwanego „szwedzkiego stołu”, kiedy to konieczne jest zapewnienie posiłkom ciepła na dłuższy czas.

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie okaże się pomocne – w końcu wiedza to największy skarb!

+ Brak komentarzy

Dodaj