Rola zieleni na stołach

Rola zieleni na stołach

Czy wyobrażacie sobie wigilijny stół bez pachnących zielonych gałązek lub letnią imprezę bez świeżych kwiatów w wazonach? Roślinne dekoracje to nieodłączny element każdego eleganckiego przyjęcia, choć coraz częściej pojawiają się w naszych jadalniach także na co dzień. Dlaczego tak chętnie wykorzystujemy zieleń do dekoracji stołów?

Dlaczego zieleń na stołach to dobry wybór?

Choć wraz z czasami, w których żyjemy, sposób dekoracji stołów również wielokrotnie się zmieniał, to zawsze jego stałym elementem były rośliny. Już starożytni Rzymianie podczas uczt na swoich stołach chętnie stawiali świeże kwiaty – wierzono bowiem, że są one w stanie zapobiec upijaniu się.

Na szczęście dziś rola kwiatów na stole znacznie się zmieniła, jednak wciąż są one nieodłącznym elementem każdego przyjęcia. Doskonale uzupełniają one wyjątkowy charakter każdej uroczystości i podkreślają podniosły charakter chwili. Tak udekorowany stół zyskuje także na świeżości i lekkości, a w zależności od wybranych roślin, może także doskonale komponować się z zastawą i korespondować z wystrojem całego wnętrza.

fotolia.com, 88711295 | Autor: glisic_albina
fotolia.com, 88711295 | Autor: glisic_albina

Po jakie rośliny warto sięgać?

Wybierając dekoracje stołów, zdecydować możemy się zarówno na tradycyjne cięte kwiaty, jednak coraz bardziej modne stają się także kwiaty doniczkowe, gałązki drzew, czy rośliny leśne, na przykład mech.

Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, by dekoracja stołu pomagała stworzyć uroczysty nastrój, a jednocześnie nie wybijała się niepotrzebnie na pierwszy plan.

Pamiętajmy więc, że decydując się na kwiaty, musimy upewnić się, że będą idealnie pasowały do nakrycia i harmonizowały z kolorystyką stołu, a także miały odpowiednią wysokość, by nie przeszkadzały biesiadnikom w swobodnej rozmowie i nie zasłaniały osób siedzących naprzeciwko.

Warto także zrezygnować z intensywnie pachnących kwiatów, bo ich zapach może mieszać się z aromatami podawanych na przyjęciu potraw i przeszkadzać naszym gościom w delektowaniu się posiłkiem.

fotolia.com, 141513770 | Autor: Pavel Korotkov
fotolia.com, 141513770 | Autor: Pavel Korotkov

Jakie dekoracje są obecnie modne?

Oprócz klasycznych dekoracji z kwiatów ciętych w wazonach, ostatnio na naszych stołach coraz częściej pojawiają się kompozycje wykorzystujące inne rośliny i rozwiązania. Coraz chętniej sięgamy po szklane pojemniki, które w ciekawy sposób można wykorzystać do wykonania ozdób. Oprócz klasycznych wazonów na stołach pojawiają się także misy, słoje i butelki. Doskonale w tym celu sprawdzają się także ozdobne doniczki.

Poza ciętymi kwiatami, stół możemy udekorować także gałązkami, mchem, a nawet tak modnymi ostatnio sukulentami, czy innymi niewielkimi roślinami doniczkowymi. W takiej dekoracji wykorzystać możemy także żwir czy ozdobne kamyki.

Ciekawym sposobem na wykorzystanie roślin w aranżacji stołu są także nieduże gałązki czy kwiaty, którymi możemy ozdobić nakrycie lub serwetkę każdego z gości, lub przymocować do winietek z oznaczeniem miejsc.

Tworząc dekoracje na stoły, pamiętajmy jednak, że powinny być one tylko dodatkiem, a nie głównym punktem całej imprezy, dlatego postarajmy się, by jak najlepiej komponowały się z charakterem uroczystości, nakryciem stołu i pozostałymi ozdobami.

+ Brak komentarzy

Dodaj