Menu weselne – na co zwrócić uwagę?

Menu weselne – na co zwrócić uwagę?

Przygotowując wesele z pewnością pragniemy, aby chwile spędzone na celebrowaniu szczególnie ważnej dla nas okazji były niezakłócone, radosne i niezapomniane. Ważne więc, by trud organizacyjny nie przysłonił nam momentu szczęścia, związanego z nadchodzącymi wydarzeniami.

Niewątpliwie jednak jednym z zdań, które stoi przed przyszłymi małżonkami, jest wybór weselnego menu. I tu pojawiają się dylematy czy kierować się bezkompromisowo własnymi upodobaniami kulinarnymi, czy może postawić na tradycyjną kuchnię? W dzisiejszym artykule chcielibyśmy pomóc stworzyć zestaw dań, które wywołają pozytywne wrażenia u naszych gości, będą podbudową świątecznej atmosfery i pozostaną na długo w pamięci. Na co zatem zwrócić uwagę, ustalając kartę weselnych dań?

Comford food

Planując weselne menu, warto w pierwszej kolejności odwołać się do kuchni regionów, z których pochodzimy i z którymi związani są nasi goście. Może się zdarzyć, że ślub będzie miał charakter międzynarodowy, wówczas przygotowywany zestaw dań musi uwzględniać kuchnię więcej niż jednego kraju.

Należy jednak zauważyć, że w świecie gastronomii wykształciło się pojęcie „comford food”, odnoszące się do dań charakterystycznych dla danego państwa lub regionu i wywołujących u odbiorców szczególnie pozytywne emocje. Są to zatem potrawy kojarzące się z przyjemnością, ucztowaniem, rodzinnymi uroczystościami, które jednocześnie możemy wymienić jako nasze ulubione.

Nie ulega wątpliwości, że wesele jest momentem, w którym warto sięgnąć po ten właśnie zestaw. Trzeba również pamiętać, że każda kuchnia rozwija się i zmienia z biegiem czasu – do bardziej tradycyjnych dań możemy zatem dobrać nowoczesne dodatki, czym powinniśmy zaspokoić nawet najbardziej wymagające gusta.

fot. Weranda Catering
fot. Weranda Catering

Sezonowość

Drugim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest sezonowość produktów. W zależności od wyznaczonej daty wesela, możemy przewidzieć jakie owoce, warzywa, czy też grzyby będą gotowe do zbiorów. Co ważne, to właśnie te produkty w danym momencie będą najsmaczniejsze, a przez to najbardziej pożądane. Dobrym przykładem są grzyby leśne, na które sezon zaczyna się z końcem lata i trwa przez prawie całą jesień. Jeśli więc nasze wesele ma się odbyć w lipcu, lepiej zrezygnować z włączania do menu kremu borowikowego i skorzystać z bogatej oferty dojrzałych wówczas owoców. Warto dodać, że sezonowe produkty są chętnie wypatrywane przez uczestników każdej uroczystości i zabawy.

Szczególne rodzaje diet

Trzecim elementem, o którym musimy pamiętać, są szczególne diety, które ze względów zdrowotnych lub światopoglądowych są przestrzegane przez naszych gości. Warto podkreślić, że coraz więcej osób deklaruje przejście na dietę wegańską, wegetariańską czy bezglutenową. Przed ułożeniem weselnego menu rozpuśćmy zatem rodzinne i koleżeńskie wici, by dowiedzieć się, jakie szczególne potrawy i (w jakich proporcjach) powinniśmy dołączyć do weselnego menu. Jest to sprawa ważna dla samopoczucia i komfortu zaproszonych przez nas osób, którzy z pewnością docenią nasze starania.

fot. Weranda Catering
fot. Weranda Catering

Jesteśmy przekonani, że dobrze ułożone weselne menu może pomóc stworzyć niezapomnianą atmosferę i pomóc przełamać lody pomiędzy rodzinami nowożeńców. Nie ma bowiem lepszej okazji do integracji niż ucztowanie przy zapełnionym smakołykami stole!

+ Brak komentarzy

Dodaj