Kulinarne trendy 2018

Kulinarne trendy 2018

Jakie jedzenie będzie królowało na talerzach w przyszłym roku? Co będzie podstawą większości kart dań i co będzie bazą przyrządzanych przez nas potraw? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania, sprawdzając kulinarne trendy zbliżającego się sezonu.

Na naszym blogu często doradzamy, w jakie produkty warto zainwestować, organizując duże przyjęcia. Wspominaliśmy już o tym, jak doskonałym patentem jest tartaletka, sporo miejsca poświęciliśmy kukurydzy, przekonywaliśmy Was również, że konfitura… nigdy nikomu się nie znudzi. Tym razem nie będziemy skupiać się na wiedzy, która jest już sprawdzona – wybiegniemy natomiast w przyszłość, aby zastanowić się nad tym, co prawdopodobnie za kilka miesięcy będzie niezwykle popularne. No właśnie, co będzie modne w 2018 roku?

Produkty: przede wszystkim lokalne

Eksperci są zgodni – w przyszłym roku coraz większą wagę przywiązywać będziemy do tego, skąd pochodzi spożywana przez nas żywność. Rzadziej jednak będziemy sprawdzać to, co dalekie, nieznane i orientalne, częściej natomiast będziemy eksplorować produkty, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Lokalność to kluczowe słowo w kontekście omawiania trendów, które już niedługo zawładną naszymi kuchniami, a co za tym idzie – także kubkami smakowymi. Warto jednak zaznaczyć, że jest to termin bardzo szeroki, obejmujący nie tylko tradycję i gotowe już przepisy, ale również zwrot ku prowadzeniu własnych ogródków, uprawie warzyw, kupowaniu żywności w małych sklepach oraz od drobnych przedsiębiorców.

Nasza uwaga będzie zatem skupiona na tym, co jest dookoła nas oraz na jak największym wykorzystaniu potencjału, jaki drzemie w praktykach i zwyczajach, które dotąd odrzucaliśmy, poszukując nowych, zaskakujących smaków.

Żywność: zdrowa i ekologiczna

Już od jakiegoś czasu można zauważyć wzrastające zainteresowanie zdrową, ekologiczną żywnością, jednak trend, który do tej pory zaledwie kiełkował, w 2018 roku osiągnie naprawdę ogromne rozmiary. To, co zaciekawi smakoszy, to – ujmując rzecz w skrócie – dary natury.

Kuchnia roślinna będzie coraz bardziej popularna, lecz na tym nie koniec – rośliny, po które będziemy sięgać, będą pochodziły głównie z okolicznych lasów, łąk i upraw. Trend ten jest zatem mocno sprzężony z lokalnością, o której była mowa w powyższym akapicie. Zioła, korzenie, liście, warzywa, owoce – wszystko to będzie niezwykle często gościło w naszych talerzach, lecz przede wszystkim – produkty te będą pochodziły – czasem bardziej metaforycznie, czasem wręcz dosłownie, ale jednak – z naszego podwórka.

Podsumujmy: 2018 rok przyniesie o wiele większe zaciekawienie kuchnią lokalną, naturalną, w pełni ekologiczną. Sytuacja ta natomiast powinna pozytywnie wpłynąć na rozwój drobnego handlu oraz tak zwanej małej przedsiębiorczości. Dzięki temu, będziemy mieli znacznie lepszy dostęp do zdrowej żywności, w którą bogate są pobliskie nam tereny – dobrze więc, że w końcu zaczniemy z tych dobrodziejstw korzystać.

+ Brak komentarzy

Dodaj