Jarmuż i już!

Jarmuż i już!

Jeszcze kilka lat temu na po usłyszeniu słowa „jarmuż” większość z nas przez chwilę musiałaby się zastanowić, czy mowa o roślinie, czy też może o egzotycznym zwierzęciu. Jednak dziś dietetycy i amatorzy zdrowego żywienia mogą się cieszyć – jarmuż już od kilku sezonów nieprzerwanie jest obecny na naszych stołach i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. I bardzo dobrze, bo jest to roślina bardzo zdrowa, a odpowiednio przygotowana może także wyśmienicie smakować!

Jarmuż – kuzyn kapusty

Jarmuż to dwuletnia roślina pochodząca z rodziny roślin kapustowatych. Choć w Polsce wciąż częściej uprawiany jest jako roślina ozdobna, to jego wartości odżywcze doceniono na przykład w Skandynawii.

Sezon na to warzywo trwa od września do początku zimy i właśnie wtedy – tuż po pierwszych przymrozkach jego liście smakują najlepiej. Co ciekawe, jarmuż znany i jadany był już w starożytności. Najsmaczniejszą częścią jarmużu są jego liście – w zależności od odmiany mogą mieć różny kolor – od zielonego, poprzez zielono-fioletowe, aż po fioletowo-brązowe. Różne odmiany mogą także nieco inaczej smakować.

Charakterystyczną cechą jarmużu jest jego gorzkawy smak, którego pozbyć się możemy poprzez umycie i zamrożenie liści.

Dlaczego warto jeść jarmuż?

Jarmuż poza ciekawym smakiem to przede wszystkim bogactwo prozdrowotnych składników odżywczych. Warto włączyć go do diety, bo jest on niskokaloryczny, bogaty w błonnik i nie zawiera tłuszczu. Co więcej, jest on doskonałym źródłem żelaza, witaminy K, witaminy C oraz witaminy A. Ponadto, podobnie jak brokuły i kapusta, jest bogatym źródłem sulforafanu – czyli przeciwutleniacza, który wykazuje silnie antynowotworowe działanie.

fotolia.com, 171467492 | Autor: casanisa
fotolia.com, 171467492 | Autor: casanisa

Jednak jarmuż to nie tylko skarbnica antynowotworowych przeciwutleniaczy i witamin. Wspiera on także pracę układu sercowo-naczyniowego, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, który poprawia drożność naczyń krwionośnych oraz wapnia.

Warto jednak pamiętać, że mimo tak wielu prozdrowotnych właściwości i składników odżywczych, jarmuż zawiera także szczawiany, które spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do powstawania kamicy nerkowej.

Jak przygotować jarmuż?

Mimo charakterystycznego, gorzkiego posmaku, warto włączyć jarmuż do diety. Przygotowany w odpowiedni sposób może bowiem smakować bardzo dobrze i być podstawą wielu ciekawych dań.

Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych jarmużu, warto zwrócić uwagę na sposób jego przygotowania. Podobnie jak brokuły, najlepiej gotować go na parze, nie dłużej niż 3-4 minuty, lub spożywać go na surowo. Przed dodaniem go do potrawy usuńmy twardą łodygę i grube nerwy z liści, które mogą nie być zbyt przyjemne do jedzenia.

Jednym z najpopularniejszych dań z jarmużu są chipsy. Wystarczy porwać liście na mniejsze kawałki, skropić oliwą z oliwek i przyprawić według uznania, a następnie piec w piekarniku przez dosłownie kilka minut. Pyszna i zdrowa przekąska gotowa!

+ Brak komentarzy

Dodaj