Jak posadzić gości przy stole?

Jak posadzić gości przy stole?

Odpowiednie usadzenie przy stole gości, niezależnie od rodzaju imprezy, to prawdziwe wyzwanie. Pamiętać musimy przecież nie tylko o zasadach savoir-vivre’u, ale także o prywatnych sympatiach i antypatiach. Na szczęście istnieje kilka ogólnie przyjętych reguł, dzięki którym to zadanie okaże się nieco łatwiejsze. O czym należy pamiętać, usadzając gości przy stole?

Zasady ogólne

Niezależnie od rodzaju i charakteru imprezy, w każdym poradniku dotyczącym savoir-vivre’u znajdziemy dokładnie takie same wskazówki dotyczące usadzania przy stole gości. Pierwszą z nich, która sprawdzi się na każdej imprezie, jest zasada przeplatania, według której, o ile pozwala na to lista gości, kobiety i mężczyzn należy posadzić na przemian.

Jest to tak zwana zasada alternacji, w myśl której panie i panowie powinni siedzieć w kolejności mężczyzna — kobieta — mężczyzna — kobieta itd. Pamiętajmy, że jeżeli liczba kobiet i mężczyzn nie pozwala na usadzenie gości na zmianę, lepiej posadzić obok siebie dwóch mężczyzn niż dwie kobiety, a krzesło obok kobiety nie powinno być puste. Ponadto kobieta nie powinna siedzieć na końcu stołu.

Kolejną praktyczną zasadą dotyczącą usadzania gości jest rozsadzanie małżeństw. Kobieta i mężczyzna będący małżeństwem nie powinni siedzieć obok, lecz naprzeciwko siebie. Reguła ta nie dotyczy narzeczeństwa — w tym wypadku para powinna zostać posadzona obok siebie. Ta sama zasada dotyczy też nowożeńców.

Ponadto ustalając miejsca do siedzenia dla gości, warto pamiętać o ewentualnych konfliktach, sympatiach i antypatiach i zadbać o to, by koło siebie nie siedziały osoby, które na przykład ze sobą nie rozmawiają lub pozostają skłócone.

fotolia.com, 186194326 | Autor: tsezarina
fotolia.com, 186194326 | Autor: tsezarina

Zasada pierwszeństwa

Oprócz zasad ogólnych podczas usadzania naszych gości warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka reguł, które również nieco ułatwią nam podjęcie decyzji co do organizacji miejsc. Pierwszą z nich jest zasada prawej ręki, według której ważniejszych gości sadza się po prawej stronie gospodarza. Dlatego podczas organizacji przyjęcia warto wcześniej zastanowić się, którzy z naszych gości są najważniejsi i to ich warto posadzić bliżej gospodarzy przyjęcia. W przypadku pary młodej, bo jej obydwu stronach możemy więc posadzić świadków z osobami towarzyszącymi, a także rodziców państwa młodych.

Kto wskazuje miejsce przy stole?

W przypadku mniejszych imprez, gdy liczba osób nie przekracza kilku, miejsce przy stole powinna wskazać gospodyni. Jednak gdy planujemy rozmieszczenie gości na większym przyjęciu, na przykład chrzcinach, weselu lub komunii, warto wcześniej przygotować specjalne wizytówki z nazwiskami zaproszonych osób i ustawić je przy odpowiednich talerzach. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego zamieszania, a naszych gości wystarczy tylko poinformować o tym, by znaleźli swoje wyznaczone miejsca.

fotolia.com, 188511286 | Autor: ruslan_shramko
fotolia.com, 188511286 | Autor: ruslan_shramko

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz wspomnianych już ogólnych zasad warto także zastanowić się nad podziałem gości na przykład pod względem wieku lub przynależności do rodziny panny luba pana młodego. Ciekawym rozwiązaniem może być także wyznaczenie oddzielnego stolika dla dzieci lub posadzenie obok siebie gości, którzy przyszli na przyjęcie bez osoby towarzyszącej lub po prostu są singlami.

Jeżeli zamiast jednego czy dwóch stołów planujemy gości usadzić przy kilku mniejszych okrągłych stolikach, warto przed wejściem na salę ustawić tablicę z planem stołów i nazwiskami siedzących przy nich gości, by ułatwić im znalezienie odpowiedniego miejsca.

+ Brak komentarzy

Dodaj