Brukselka – można ją polubić!

Brukselka – można ją polubić!

Pewne produkty – z niewiadomych przyczyn – nie cieszą się dużą popularnością. Są nawet takie, wokół których narosło sporo mitów, przez co wiele osób odruchowo je omija. Zdaje się, że brukselka również do nich należy, choć prawda na jej temat na pewno nie jest taka straszna, jak powszechnie się wydaje. Co więcej – wszystkie informacje na temat brukselki tylko potwierdzają jej niesamowite, prozdrowotne właściwości i korzystny wpływ na nasz organizm. Sprawdźmy więc, w czym może pomóc nam brukselka oraz w jaki sposób ją przyrządzić, aby wydobyć jej niepowtarzalny smak i aromat.

Brukselka pojawiła się w Europie Zachodniej i Północnej około XVII wieku, stanowiąc (prawdopodobnie) skrzyżowanie kapusty głowiastej z jarmużem. Jej częścią jadalną są główki liściowe, bogate w ogromne ilości witamin, błonnika i składników mineralnych. Warzywo to jest niezwykle bogate w potas, magnez, wapń, a także witaminy A, B, C (B1, B2, B3) i E. Na 100g brukselki przypada około 84g wody, 4,5g białka, 8,4g węglowodanów i zaledwie 0,5 tłuszczów. Produkt ten jest zdecydowanie niskokaloryczny, dzięki czemu powinien być on jednym z ważniejszych elementów codziennej, zdrowej, bezpiecznej diety.

fotolia.com, 178806057 | Autor: karepa
fotolia.com, 178806057 | Autor: karepa

Zastosowanie brukselki

Brukselka wykazuje silne właściwości oksydacyjne, dzięki czemu skutecznie oczyszcza nasz organizm, usuwając z niego różnego rodzaju toksyny i inne szkodliwe substancje. To jednak nie wszystko – warzywo to bowiem doskonale wzmacnia odporność, poprawia pracę układu nerwowego i chroni przed infekcjami. Spożywanie brukselki pomaga również regulować procesy trawienne, eliminować zaparcia i przyspieszać pracę układu pokarmowego. Kto natomiast powinien często sięgnąć po brukselkę? Przede wszyscy diabetycy, gdyż potrafi ona obniżać poziom cukru we krwi, a także umożliwia walkę z tzw. „stresem oksydacyjnym” u osób walczących z cukrzycą.

Brukselka w kuchni

Warzywo to bardzo lubi towarzystwo masła i czosnku, dlatego najprostszą wersją brukselki jest ta gotowana, okraszona wyżej wymienionymi składnikami. Inną opcją jest podsmażana brukselka, choć również tutaj często sięga się po wspomniane produkty. O wiele zdrowszą opcją jest podanie brukselki z kalafiorem oraz brokułami, na przykład w formie sałatki. Równie dobrze pasować będą do niej prażone orzechy (albo ziarna słonecznika) lub sos sojowy. Często brukselkę dusi się w śmietanie, chociaż korzystnie jest zamienić ją na gęsty jogurt naturalny. Ciekawym pomysłem jest natomiast zestawienie tego warzywa z grzybami, przede wszystkim pieczarkami.

Brukselka nie jest straszna – trzeba ją tylko odpowiednio przygotować, nierzadko wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Warto dać jej szansę i cierpliwie sprawdzać różne patenty, aż uzyskamy zadowalający nas smak.

+ Brak komentarzy

Dodaj